Preliminary Program 2022:

ADVANCED MICROSCOPY TECHNIQUES FOR PLANT-MICROBE INTERACTION ANALYSIS

Monday

09:00 – 09:30  Welcome of participants

09:30 – 11:00  Stéphane Compant (AIT) Confocal microscopy for life science: principles and applications

11:00 – 11:45  Ursula Sauer (AIT) Atomic Force Microscopy for Biologists I

11:45 – 12:30  Markus Gorfer (AIT) Fungal transformation

12:30 – 13:30 Lunch

13:30 – 17:00 Group 1 CSLM/ Group 2 AFM/ Group 3 FISH basics/ Group 4 Microbe transformation/ Group 5 Modelling

17:00 – 20:00 Your project – Poster Presentations and Welcome Reception

Tuesday

09:00 – 9:50                 Birgit Mitter (AIT): Experimental Design

09:50 – 12:30               Stéphane Compant (AIT): Common fluorescent microscopy methods to study plant-microbe interactions

12:30 – 13:30                Lunch

13:30 – 17:00               Group 2 CSLM/ Group 3 AFM/ Group 4 FISH basics/Group 5 Microbe transformation / Group 1 Modelling

17:00 – 19:00               Hitachi ESEM demonstration

Wednesday

9:00 – 10:00                 Karin Hage-Ahmed (University of Natural Resources and Life Sciences, Austria): Plant pathogens and their biological control: the importance of understanding the mechanisms

10:05 – 11:00               Ursula Sauer (AIT): Atomic Force Microscopy and Scanning Electron Microscopy – close-ups of the the phyllosphere

11:30 – 12:30               Euan K. James (The James Hutton Institute, Scotland)

12:30 – 13:30                Lunch

13:30 – 17:00               Group 3 CSLM/ Group 4 AFM/ Group 5 FISH basics/ Group 1 Microbe transformation / Group 2 Modelling

Transfer to Vienna

17:00 – 22:30                 Workshop Dinner in Vienna

Thursday

9:00 – 10:00                 Miroslav Ovecka (Palacký University Olomouc, Czech Republic): Study of plant development and plant-microbe interactions using advanced microscopy methods in plant developmental imaging

10:05 – 11:00               Levi A. Gheber (Ben Gurion University, Israel): Atomic Force Microscopy for biologists II

11:00 – 11:15               Coffee Break

11:15 – 12:15               Levi A. Gheber (Ben Gurion University, Israel): Image analysis – the basics

12:15 – 13:00                Lunch

13:00 – 16:30               Group 4 CSLM / Group 5 AFM / Group 1 FISH basics / Group 2 Microbe transformation / Group 3 Modelling

16:30 – 18:30               Digital Microscopy Demonstration by Keyence

Friday

09:00 – 11:05               Levi A. Gheber (Ben Gurion University, Israel): Image Analysis – Examples

11:05 – 11:30               Coffee

11:30 – 12:30               Levi A. Gheber (Ben Gurion University, Israel): Image Analysis – Examples

12:30 – 13:30                Lunch

13:30 – 17:00               Group 5 CSLM/ Group 1 AFM/ Group 2 FISH basic/ Group 3 Microbe transformation / Group 4 Modelling

17:00 – 18:00               WRAP-UP: Summary, open questions and feed-back

Supported by: